Hacker Newsnew | past | comments | ask | show | jobs | submitlogin

Even in the US, 1k/month is still an extravagant food budget for a family of 3. If you don't eat out and cook using staple ingredients & raw foods it should cost 100-200/month per person. If I'm not eating out, I spend ~60/month, but as I hunt I almost never buy any meat at the grocery store.

Other things that drive costs up are buying 'healthy' prepared foods like fresh breads, using a bread machine I pay 0.45/loaf of whole wheat, 0.60 for rye bread. It takes ~15 minutes in the morning to prepare and set the machine,compared to 6-10 per loaf for good quality bread. It isn't necessary to spend copious amounts of time in the kitchen to eat well, I typically spend 0:30-1:00 cooking, and we eat leftovers 2-4 nights per week. For instance, soups are often cheaper & easier to prepare in large batches. I don't want to eat the same meal for a week straight, but servings can easily be frozen for later. As a bonus, these frozen meals can then be served when there isn't enough time to cook a meal.



I don't know where you live where a healthy grocery bill is less than $10 per day per person _including_ eating out occasionally. This is with very few organic ingredients (basically I only buy organic if it costs roughly the same). Organic bill would be at least 50% more.

Where I live it costs about 40-60, depending on the restaurant, to eat out once, and a single trip to a grocery store is rarely less than $100 (and that's not enough for a week).


I said excluding eating out, that drives up food bills dramatically. I also avoid organic, but the reasons would be off topic.

I tend to classify eating out in the entertainment budget, so eating out once will mean not going to a movie. I did this when I noticed I was spending 500/month for lunch at work. Having to make the conscious decision to sacrifice a fun activity helps to put this in perspective.




Guidelines | FAQ | Lists | API | Security | Legal | Apply to YC | Contact

Search: