Hacker Newsnew | past | comments | ask | show | jobs | submitlogin

I have seen in this thread people comparing prepared food to raw food. And, of course, raw food is cheaper. You need to compare apples to apples. Prepared healthy food is way more expensive than junk food.

Healthy diet costs three times that of junk food https://www.telegraph.co.uk/news/11149644/Healthy-diet-costs...

I hope that his answers your question and we can talk about the rest of the points. :)



Ouch Telegraph?

Remember that the telegraph posted this advertisement

https://www.telegraph.co.uk/foodanddrink/10210327/McDouble-i...

Google Efficiency Is Everything.

Thats actually data and not some tabloid click bait.




Guidelines | FAQ | Lists | API | Security | Legal | Apply to YC | Contact

Search: